houk
 
powrót

...byłem jak dziecko we mgle

Wywiad z Darkiem Malejonkiem zaczerpnięty z miesięcznika ELIMELEK (Nr 3 - luty2000)


Jeden z najlepszych muzyków rockowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak: Moskwa, Izrael, Houk, Maleo Reggae Rockers. Ostatnio razem z Tomkiem Budzyńskim i innymi muzykami stworzył formacje 2TM2,3, aby muzyką rockową głosić Słowo Boże. Prywatnie "mąż jednej żony i ojciec trojga dzieci".

Na początek chciałbym spytać, jak żyjesz z Jezusem, którego głosisz przez muzykę. Słyszałem, że jesteś na Drodze Neokatechumenalnej. Co to jest?
Jeśli ktoś mówi neokatechumenat, to od razu pojawiają się uśmieszki, że to ci "nawróceni", czy coś takiego, ale ja myślę, że jak już ktoś doświadczył tego błogosławieństwa to wie, że jest to jedyna formacja, która prowadzi do pełni wiary.

Czyli, że przez drogę neokatechumenalną można odnaleźć wiarę?
Neokatechumenat prowadzi do obietnic chrztu, każdy z nas dostaje depozyt w okresie niemowlęctwa - chrzest, ja go miałem później i rodzice chrzestni zobowiązują się do tego, żeby poprowadzić to dziecko do pełni wiary. No, ale wiadomo w jakich czasach żyjemy, gdzie tej wiary nie ma, gdy rodzice nie mają wiary, to nie ma szans, aby tę wiarę przekazać swoim dzieciom. Tak jest generalnie, oczywiście jest dużo pobożnych i świętych rodziców.

We wspólnocie uczestniczy cała rodzina?
Nasza wspólnota ma na celu przywrócić takie relacje, żeby życie rodzinne było prowadzone na wzór Świętej Rodziny z Nazaretu.

Dzieci mogą brać z ciebie przykład.
Chciałbym dawać swoim dzieciom świadectwo swojego życia, żeby widziały, że słowa, które ja mówię do nich o Panu Bogu mają odbicie w rzeczywistości. Jeżeli mówię, że Bóg jest ważny to muszę swoim życiem pokazać, że On jest ważny, że chodzę na liturgię, nie opuszczam Eucharystii... Nie jestem najlepszym ojcem i robię dużo błędów. Jeżeli moje dzieci zobaczą, że mogę się mylić i jestem grzesznikiem, ale jeśli się przyznam do tego, to nie robię się przed nimi świętoszkiem. Inaczej mit taki pada w pewnym momencie i następuje bunt, odrzucenie zupełnie Pana Boga, chrześcijaństwa i Kościoła.

Czym jest dla Ciebie Eucharystia, Biblia, sakramenty?
Przede wszystkim chodzi tu o liturgię Słowa, karmienie się Słowem we wspólnocie. Kiedy ktoś mówi jak te Słowa mają się do jego życia, jak brzmią w jego sercu, to często są to niesamowite świadectwa. Pokazują mi, że to Słowo z przed dwóch tysięcy lat, to Słowo Życia, że Ono jest aktualne. Słowo tłumaczy mi moją rzeczywistość, Ono daje mi światło na moje życie: co mam robić, dlaczego cierpię i nie udaje mi się w pracy, dlaczego ludzie mnie nie akceptują. Biblia daje odpowiedzi na te wszystkie pytania. Natomiast, jak człowiek nie żyje Słowem Bożym, tak jak ja nim nie żyłem, to po prostu byłem jak dziecko we mgle. Tak samo Eucharystia, która jest szczytem bliskości z Bogiem, który karmi nas swoim Ciałem i Krwią.

Rozmawiał: Marek Kaniewski z PFT z Wrocławia

Nowości na stronie
Skad zespołu
Historia
Wywiady i recenzje
Teksty utworów
Fotografie
Audio i wideo
Koncerty
Linki
Maleo Reeggae Rockers
Tabulatury
Kontakt
Ksiega gosci
Statystyki